Autor:

Pročitajte još i ...

PSEUDOEFEDRIN- INDIKACIJE, KONTRAINDIKACIJE I MJERE OPREZA

Herba efedre (Ephedrae herba, Ephedraceae) je biljka koja se koristi u raznim formulacijama u tradicionalnoj japanskoj medicini. Najvažniji aktivni principi ove biljke su fenilalkilaminski alkaloidi od kojih su najznačajniji efedrin i pseudoefedrin.
Međutim, danas se najčešće efedrin i pseudoefedrin dobijaju sintetskim putem.

Pseudoefedrin spada u grupu lijekova koji se nazivaju simpatomimetici. Ovaj lijek smanjuje otok nosne sluznice, poboljšava prohodnost gornjih disajnih puteva, smanjuje prekomjerni sekret u sinusima, te olakšava disanje. Kroz razne pretkliničke i kliničke studije dokazano je antiinfalmatorno djelovanje kao i blago analgetsko  i anestetsko djelovanje ovoga lijeka.
PSEUDOEFEDRIN- INDIKACIJE, KONTRAINDIKACIJE I MJERE OPREZA

Najčešće se kombinuje sa paracetamolom, ibuprofenom i acetilsalicilnom kiselinom u preparatima za simptomatsko liječenje prehlade i gripa. Ovakvi preparati se proizvode u obliku praškova i rastvaraju se u toploj vodi neposdredno prije upotrebe. Kod odraslih takvi preparati se koriste najduže do 5 dana u kontinuitetu.
Indikacija za primjenu pseudoefedrina je nazalna kongestija (otok nosne sluznice). Pseuodoefedrin  sužava krvne sudove nose i time smanjuje otok nosne sluznice, prekomjerno lučenje sekreta i zapušenost nosa i sinusa.

Zbog same upotrebe pseudoefedrina u obliku oralnih preparata, on pokazuje i sistemsko djelovanje. Sistemsko djelovanje pomenutog lijeka daje veliki broj neželjenih djelovanja, a to su:
1) Porast krvnog pritiska (značajne promjene su uočene na sistolnom pritisku) i ubrzan rad srca
2) Nesanica, razdražljivost, glavobolja
3) Retencija urina (Poseban oprez kod pacijenata koji boluju od benigne hiperplazije prostate)

Upotreba ovoga lijeka se ne preporučuje kod:
*  Oboljelih od dijabetesa
*  Kardiovaskularnih bolesnika
*  Cerebrovaskularnih bolesnika
*  Oboljelih od epilepsije i glaukoma
*  Oboljelih od benigne hiperplazije prostate
*  Bubrežnih bolesnika
*  Osoba koje imaju smanjenu funkciju jetre
*  Osoba sa poremećajem rada štitne žlijezde (hipertireoza)
* Osoba koje boluju od bronhijalne astme

PSEUDOEFEDRIN- INDIKACIJE, KONTRAINDIKACIJE I MJERE OPREZA

Dakle, pacijenti koji imaju neku od pomenutih bolesti prije upotrebe preparata na bazi pseudoefedrina moraju da se posavjetuju sa svojim ljekarom ili farmaceutom.

Posebna pažnju treba obratiti na pedijatrijsku populaciju kad je u pitanju ovaj lijek. Na tržištu se nalaze sirupi u kombinaciji pseudoefedrina sa paracetamolom i ibuprofenom. U dječijoj populaciji indikacija za primjenu ovoga lijeka je nazalna kongestija (otok nosne sluznice). Djeci ispod šest godina je zabranjena upotreba pseudoeferina, to jest ovaj lijek može da se preporuči djeci od šest do dvanaest godina uz ograničenje primjene najduže do 5 dana.

Glavni neželjeni efekti pseuoefedrina kod djece su: pospanost, razdražljivost (nervoza) i nesanica. Ukoliko roditelji primjete neki od ovih neželjenih efekata potrebno je odmah prestati sa uzimanjem lijeka. Ovakve preparate nikada ne treba da uzimate na svoju ruku, isključivo na preporuku  ljekara ili farmaceuta.

Što se tiče upotrebe u periodu trudnoće i dojenja tu je pseudoefedrin potpuno zabranjen.
U periodu dojenja pseudoeferin može izazvati razdražljivost i kod majke i kod bebe, a može se smanjiti i proizvodnja mlijeka.

Potpuno zabranjena upotreba pseudoefedrina je kod pacijenata koji u svojoj terapiji imaju MAO INHIBITORE (Inhibitori monoaminooksidaze). To su lijekovi koji se koriste u liječenju depresije, psihijatrijskih i emocionalnih poremećaja, kao i Parkinsonove bolesti.
Ukoliko je nephodno da se takvim pacijentima uvede u terapiju pseudoeferin moraju prestati sa primjenom MAO inhibitora najmanje 14 dana prije upotrebe  pomenutog lijeka.

Prema tome, prije nego što kupite Vaš lijek u obliku praška za ublažavanje simptoma prehlade molimo Vas posavjetujte se sa Vašim farmaceutom, ispričajte mu koju terapiju koristite kako biste bili sigurni da ste dobili pravi i siguran lijek.

Scroll to Top