Autor:

Pročitajte još i ...

Upotreba lijekova i sunčanje

Fotosenzitivnost, osjetljivost na sunce (svjetlost) izazvana lijekovima je stanje u kom dolazi do patološke reakcije kože kao rezultate rekacije između hemijske supstance (lijeka) i sunčeve svjetlosti.

Fotosenzitivnost izazvana lijekovima se ispoljava kao:
a) Fototoksična reakcija;
b) Fotoalergijska rekacija;
c) Lihenoidna kožna rekacija;
d) Lupusu slična kožna reakcija i
e) Pseudoporfirija

Mnogo je češća fototoksičnarekacija odnosno stanje kada se lijek aktivira usljed izlaganja suncu što dovodi do oštećenja kože. Takva rekacija se neće ponoviti usljed prestanka uzimanja odgovornog lijeka.

Za razliku od fototoksične rekacije, fotoalergijska rekacija nastaje zbog promjene u samoj strukturi lijeka koja je nastala usljed prekomjernog izlaganja kože sunčevim zracima. Tako promijenjen lijek izaziva alergijsku rekaciju na koži. To su obično dugotrajne promjene, najsličnije ekcemu, a mogu se javiti nakon ponovnog izlaganja sunčevoj svjetlosti i to bez prisustva lijeka koji je prvobitno izazvao rekaciju kože.

Fotosenzitivne rakcije na koži izazvane lijekovima mogu da traju po par nedjelja. Fotoalergijske rekacije najčešće se javljaju nakon lokalne upotrebe preparata (kozmetički proizvodi, parfemi, različite kreme, sapuni….)

UVA zraci su odgovorni za većinu lijekovima izazvanu fotosenzitivnu rekaciju na koži, dok su UVB zraci odgovorni za nastanak opekotina na koži.
Kako se liječi fotosenzitivna reakcija?

Prvi korak je prepoznavanje lijeka koji je doveo do takve reakcije.

Upotreba lijekova (kako za lokalnu, tako i za sistemsku primjenu) i sunčanje nisu dobra kombinacija i mogu dovesti do oštećenja kože. Svim pacijentima, i onima koji koriste neku terapiju, onima koji je ne koriste, savjetuje se korišćenje preparata za zaštitu od sunca, sa visokim zaštitnim faktorom (minimum spf 30) uz obavezno nošenje zaštitne odjeće i sunčanih naočala. Lokalno, za liječenje takvih kožnih rekacija mogu da se primjenjuju kortikosteroidi  jer će  smiriti upalne rekacije na koži, a  pored topikalnih kortikosteroida mogu da se upotrebljavaju lokalni i sistemski antihistaminici (lijekovi koji suzbijaju alergijsku rekaciju) jer smanjuju osip i svrab kože.

Postoji velika lista fotosenzitivnih lijekova, a ovdje će biti nabrojani samo oni koji se najčešće koriste.

*Antibiotici (fluorohinolonski antibiotici: ciprofloksacin, levofloksacin; tetraciklinski antibiotik: doksiciklin; kombinacija sulfmetoksazola sa trimetaprimom (Bactrim))
*Antimikotici (vorikonazol)
*Antivirotici (aciklovir)
*Oralni antidijabetici (glimepirid, glikazid)
*Oralni kontraceptivi (estrogen i progesteron)
*Antihistaminici – lijekovi za liječenje alergija (difenhidramin, cetirizin, loratadin, feniramin, dimenhidrinat)
* Antiaritmici (amiodaron)
*ACE inhibitori (enalapril, ramipril, kaptopril)
* Blokatorikalcijumskih kanala (nifedipin, diltiazem)
* Diuretici (furosemid, hidrohlorotiazid, amilorid, indapamid)
* Statini (atorvastatin, simvastatin)
*Inhibitori protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol)
* Nesteroidni antiinflamatorni lijekovi (naproksen, piroksikam, ibuprofen, ketoprofen, celekoksib)
* Retinoidi – lijekovi koji se koriste u tretmanu akni (izotretinoin)
* Antidepresivi (amitriptilin, maprotilin, sertralin, escitalopram)
* Antipsihotici (hlorpromazin, flufenazin, olanzapin, tioridazin)
* Antiepileptici (karbamazepin)

Hipericin (aktivni sastojak kantariona) kod osjetljivih osoba, posebno kod atopičara, može izazvati fotosenzibilizaciju, pa se ne preporučuje preveliko izlaganje sunčevim zracima tokom terapije preparatima kantariona i savjetuje se obavezno korišćenje zaštite od sunca.

Ne mora da znači da će svi ljudi koji uzimaju neki od pomenutih fotosenzitivnih lijekova imati fototoksičnu ili fotoalergijsku rekaciju, ali važno je da se sprovedu sve mjere zaštite i da se pri svakom izlasku iz kuće nanese preparat sa zaštitnim faktorom (spf 30 i više) na dijelove kože koji nisu pokriveni odjećom.

Na našem web sajtu, ali i u apotekama u Trebinju u Ljubinju možete pronaći veliki broj proizvoda za sunčanje i uvijek dobiti savjet o upotrebi lijekova tokom ljetnih mjeseci.

Scroll to Top